ingilizce kelime ezberleme teknikleri

8
8583

ingilizce kelime ezberleme teknikleri arasında en çok rağbet gören ingilizce kelime öğrenme yönteminden bahsedeceğim ; Bu yöntemde öğrenilecek olan ingilizce kelimenin özellikle telaffuzu Türkçe bir hikayeye , cümleye yada kelime grubuna dönüştürülür ancak bunu yaparken öğrenmek istenen kelimenin içinde bulunabileceği koşullar yada durumlar özellikle seçilmelidir.Bir kaç örnekle bu ingilizce kelime öğrenme yollarından en önemlisini pratik olarak görelim.

carpet/karpıt/ : Kulübenin çatısı uçmuştu ve yağmur damlaları ve  kar pıt pıt damlıyordu halının üzerine.
Yukarıdaki örnekte ingilizce carpet kelimesinin okunuşu(telaffuzu) üstünden bir yöntem geliştirdik ve halı kelimesinide aynı cümle içinde kullandık.

admit /ıd’mit/ : ADı MİT  belgelerinde geçen sporcunun bahisle ilgili suçlamaları kabullenmediğini gazeteler yazdı..
Burada ise yazılış üzerinden bu kelimeyi bir olayla durumla ilişkilendirdik ve admit kelimesinin anlamının Kabullenmek  olduğunu herkes kavrayabildi sanırım.

En çok beğendim ingilizce kelime öğrenme teknikleri

İngilizce kelime öğrenmek istiyorum diyenlerin en fazla zorlukla karşılaştıkları , zaman yitirdikleri fakat çözüm bulamadıkları kelime ezberleme sorunsalı aslında aşağıda linkini koyduğum wordtest yöntemi ile çözümlenmiştir .Gerçekleştirilen sınavlar sonucunda Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dört kez daha fazla kelime öğrenebildikleri, öğrenilen yeni kelimelerin altı kezden fazla kalıcılık gösterdiği ve kelimeleri kavrarken geçen zamanın üç defa daha az olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Hemen alttaki resme tıklayarak bu müthiş buluşa ulaşabilirsiniz.
WordTest.com - Kelime Öğrenmenin En Hızlı Yolu

İngilizce kelime ezberleme yukarıdaki wordtest programını kullandıktan sonra pekte zor olmayacaktır sanırım , çünkü ben en küçük detayları dahi hatırlayabiliyorum ve üzerinden tam 4 yıl geçmesine rağmen.Umarım sizdede aynı kalıcılığı ve etkiyi bırakır.

İngilizce kelime ezberleme yollarından bir diğeri ise görsel ingilizce keime kartları kullanmaktır , insanların %83ü görsel zekasını geliştirmiştir ve hatırlamak için kullandıkları birincil zeka türü görsel zekadır.İnsanlar gördüklerinin en az %60nı anımsar ve hatta biraz konsantreyseniz daha fazlasını , bunun içindirki sizlere ingilizce kelime kartlarını indirmenizi tavsiye ediyorum ve kartlara sık sık bakarak kelimeleri öğrenip uzun süreli belleğinizde yerleştirmeye çalışın

 *** ingilizce kelime kartları indir ***  [Dosyanın içinde kelimelistesi adında bir dosya oluşturdum ve kartların üzerine bu verdiğim kelimeleri yazabilirsiniz)

Diğer bir yöntemde eski casusların kelime ezberlemek için kullandığı metod olabilir  , uyku halinde ingilizce kelimeleri dinlemek ve bilinçaltına bu kelimelerin yazılmasını sağlamak fakat bununla ilgili değişik söylenteler var .Mesela sadece uykunun bir bölümünde bu yöntem etkili olabiliyormuş diğer bir söylence ise uykunun her anında öğrenilebilinir .Neyse bu yömtemden çok hazetmedim ama bilginize sunuyorum ; aslında sizde alternatifler geliştirebilirsiniz  yeni ingilizce kelimeleri  öğrenirken bu dinleme yöntemi ile  . Mesela kelimeleri yolda yürürken yada kafede çayınızı yudumlarken veyahut otobüste sıkıntıdan patlamamak için bir mp3 çalar yeter sanırım.Size bu çalışmalara yönelik ses dosyaları temin ettim umarım memnun kalırsınız.

*** ingilizce kelimeler mp3 olarak indir ***

ingilizce kelime öğrenme sitesi olan wordtesti herşeye rağmen tavsiye ediyorum yukarıda verdiğim kırmızı resim vasıtasıyla erişebilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Merhabalar,
    Günde 90-95 dk.yürüyorum.Bu süre içerisinde kulaklıkla dinleyerek nasıl kelime ezberleyebilirim.
    Bu yönteme ilişkin bir öğretim çalışmanız varmı acaba ?

    Teşekkürler…

  2. Supersiniz,harikasınız.. Ne desek az yani.. Kimse kimseye karşılıksız bu tür hizmet vermez.Sağolun, varolun.. Rab hepinizi bereketlesin.

  3. Gerçekten çok teşekkürler ….İngilizce kursuna yeni başladım ve nasıl kelime ezberliyebilrim diye ki biraz bilgi sahibi oldum

CEVAP VER