İngilizce konuşmak için kaç tane İngilizce kelime bilmeye ihtiyaç vardır?

1
79398

İngilizce konuşmak için bilmeniz gereken kaç kelime var biliyor musunuz? Bu çok sorulan soruya: “Amacına göre değişir” cevabını verebiliriz. Bu derste İngilizce’de en çok kullanılan kelimeleri göreceksiniz.

1. Kabaca İngilizce’de 100 bin kelime ailesi vardır.

2. Ana dili gibi İngilizce konuşan birisi 10 bin ile 20 bin a rasında kelimeyi bilir.

3. Profesör Paul Nation bir kimsenin akıcı şekilde bir kitabı okuyabilmek için 8 bin ile 9 bin arasında kelime ailesini bilmesi gerektiğini vurgular.

4. İstatistiklere göre 4500 kelimeyi bilen bir insan bir dili akıcı olarak konuşabilir.

Kelime haznenizi geliştirmeden önce bilmemiz gereken altın kurallar şöyledir:

Kelime çalışmadan önce bir kelime ailesinde yer alan her bir kelime arasındaki farkı iyi anlayın.Böylece kelimeleri nasıl kullanmanız gerektiğini daha kolay anlayacaksınız.

Kelime ailesi nedir?

Kelime ailesi aynı kökten türeyen kelime grubuna verilen addır.

Örneğin ‘ active, actively, activities, activity ‘ kelimelerinin hepsi aynı kelime ailesi içinde yer alırlar.

Pasif kelimeler ve Aktif kelimeler arasında önemli bir fark vardır. Pasif kelimeler okuma ve dinlemede (bilgi alırken) kullanılır. Aktif kelimeler ise yazma ve konuşmada ( bilgi verdiğiniz ) kullanılır. Okurken düşünmek için vaktin vardır.Akıcı konuşmak istiyorsan böyle bir şansınız yoktur.

Amacınız kelime derinliğinizi arttırmak olmalıdır.Kelime derinliği derken kastedilen mesela 10000 pasif, az kullanılan kelime öğrenmek yerine çok kullanılan 2000 kelime öğrenmektir.

Kelime öğrenmek için Türkçe – İngilizce karşılığını ezberlemek yerine okuma aktivitelerini kullanarak kelime dağarcığınızı genişletmeniz daha mantıklıdır. Bir kelimeyi cümle içinde görerek öğrenmeyi denerseniz unutma olasılığınız azalır. Bir kelimeyi sözlükten bulabilirsiniz fakat kelime bazında çalışmayın cümle bazında çalışın.

Aşağıdaki listede yer alan kelimeler İngilizce diyaloglarda geçen 250 bin kelime arasından seçilerek derlendi.

İngilizce konuşma esnasından en sık kullanılan 2000 kelime (2265)

2265 kelimeden 1867 si bir kelime ailesine aittir.

En çok kullanılan 2000 kelime ailesi (1867)

Aşağıda kelime türüne göre parçalara ayrılmış listeler mevcut.Aşağıdaki listedeki kelimelerin hepsi 2000 kelimelik listede de var.Aşağıdaki toplam 2000’i aşabilir çünkü bir kelime hem isim hem fiil grubuna girebiliyor.
Sonuç olarak şunu aklınızdan çıkartmayın iki binden fazla kelimeyi bilmeniz gerekli fakat ilk iki bin kelime akıcı bir İngilizce için size oldukça yardımcı olacaktır.

En sık 1500 İsimler (1524)
En sık 1000 Fiiller (1010)
En sık 500 Sıfatlar (528)
En sık 250 Zarflar (252)
En sık 60 Zamirler (58)
En sık 50 Edatlar (46)

1 YORUM

CEVAP VER