İngilizce okuma ile ilgili 10 ipucu

0
1822

İngilizce okuma nasıl yapılır ? İngilizce okuma yaparken nelere dikkat edilmelidir sorularına cevap arayanlar için 10 güzel ipucu.

1-Anlayabildiğinizden çok az düşük seviyede okuma yapın. Birçok kelimeyi sözlükte aramak zorunda kalmayacaksınız. Birkaç kelimeyi sözlükte bulmanızda bir sakınca yok.

2-Okuma işini bir ritüel haline getirin. Her gün ya da her hafta İngilizce okuma yapabileceğiniz bir yer ve mekan belirleyin. Bunu bir iş gibi addedin.

3-Sizin ilginizi çeken heyecanlandıran konularda okuyun.

4-Ne konu hakkında sınava tabi tutulacağından emin ol ya da öğren. Özel bir konuda okuma becerilerini geliştirmeye çalışıyorsanız bu konu ile ilgili sık kullanılan kelimeleri öğrenin.

5-Bedava okuma materyalleri edinebilirsiniz. Gutenberg projesi bununla ilgili önemli bir kaynak olacaktır fakat  eski tarihli kitaplara ve materyallere dikkat edin ki kullanılmayan tedavülden kalkmış kelime ve ifadelerle uğraşmayın.

6-Okuduğunuzu hayali olarak aklınızda resmedin. Okuduğunu bir sinema filmi gibi ya da nasıl yapılır videoları gibi hayal edenler çok sıktır.

7- Dinle ve oku. Konuşma metinlerinin dökümü olan Podcast ya da videolar bulun ve içinizden okuyarak takip edin.

8- Okuduğunu yaşamınla ilişkilendir.

9- Yazar hakkında düşün, fikir yürüt. Sen yazar olsaydın okuma parçası ne derece farklı olurdu?

10- Görüş uzaklığına ve görme yeteğine dikkat et ve kontrol et. Son yıllarda göz doktoruna gitmediysen, bir randevu ayarlamayı deneyebilirsin.

İngilizce Okuma Stratejileri konumuzda ilginizi çekebilir.

CEVAP VER