saglikbilim.net ile sağlık çevirisi

0
818

İngilizce sağlık konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum bugünkü İngilizce dersimizde .

Sağlık = Health
Bilim = Science
Boğaz = Throat
Boğaz agrısı : Sore Throat

Boğazım ağrıyor demek için “I have got a sore throat “ cümlesini kurmamız lazım.
“I have got the flu” derseniz grip oldum demiş olursunuz.
I have got a runny nose cümlesini kurarsanız “burnum akıyor” cümlesi Türkçe karşılığı olmuş olur.

saglikbilim.net İnternet sitesinden alıntıladığımız bir sağlık konusu ile örnek bir  çeviri yaptık.

Aşağıdaki http://saglikbilim.net’den alınmış parçayı Türkçe’ye çevirin ve bize aşağıdaki iletişim bölümünden gönderin ve sizin için yaptığınız sağlık çevirisini değerlendirelim, yaptığınız hatalarla ilgili bir rapor hazırlayalım.

Boğaza yabancı cisim kaçması ( swallowing strange objects )

Boğaza balık kılçığından, para ve şi­şe kapağına kadar türlü cisimler kaça­bilir.  Bunlar yutak duvarını delerek çev­re dokularda ciddi enfeksiyonlara yol açabileceklerinden çok tehlikelidirler. Yabancı cisim yutan kişiler bunu ko­layca fark ederler. Tükürüklerini yut­mak bile aşırı ölçüde acı duymalarına neden olur. Eğer yabancı cisim yutağın üst bölümlerindeyse bir uzman tarafın­dan çıkarılır. Ama daha aşağılara, söz­gelimi laringofarinkse kadar inmişse, genel anestezi altında çıkarılması gere­kir.

Solunumla gırtlağa giren yabancı ci­simler hastanın yaşamını tehdit ettiğin­den hiç zaman yitirmeden tedaviye başvurulmalıdır. Hasta ne kadar gençse du­rumu o oranda ciddidir. Çocukların so­luk borusunun çapı o kadar küçüktür ki, çok ufak bir cisimle bile kolayca tı­kanabilir.

Yabancı cisimlerin gırtlaktan çıkarıl­ması acil ameliyat gerektirir. Bu amaç­la yeterli solunum sağlamak ve alt so­lunum yollarını korumak için, geçici trakeotomi (soluk borusuna pencere aç­ma) uygulanabilir. Bu ameliyatı geçiren hastalar, çok kısa zamanda iyileşirler.

Boğaz ağrısına karşı evde uygulanacak tedavi yöntemleri  saglikbilim.net İnternet sitesinden alındı

Soğuk algınlığı ve benzeri küçük enfeksiyonlarla birlikte ortaya çıkan boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir. Bu amaçla aşağıdaki yöntemlerden birine başvurabilirsiniz.

İki çay kaşığı dolusu sofra tuzunu bir çay fincanı sıcak suda eritin, iyi­ce karıştırdıktan sonra gargara ya­pın. Gargara sırasında çözeltiyi yut­mamaya dikkat edin.

Aynı amaçla bir aspirini bir çay fin­canı sıcak suda eriterek de gargara yapabilirsiniz. Gargaradan sonra ağ­zınızdaki çözeltiyi yutarsanız, aspi­rin ağrınızı da dindirecek ve varsa ateşinizi düşürecektir.

Bol bol sıcak şeyler için ve çorba gibi sıvı, yumuşak yiyeceklerle beslenin. Böylece boğazınızda yeni tahriş ve iltihaplanmalar oluşmaz.

Boğazıma balık kılçığı takılırsa ne yapmalıyım?

Önce küçük ekmek parçaları yutmayı deneyin. Eğer şansınız varsa bu parçalardan biri kılçığa takılıp, midenize sürükleyecektir. Bu yöntem başarılı olmazsa hemen hastaneye başvurun. Orada gerekli yardımı görürsünüz.

saglikbilim İnternet sitesinden alınmış olan bu yazıyı İngilizce’den Türkçe’ye çevirmenizi bekliyorum.

CEVAP VER